Uvriježeno je mišljenje kako bolno zubno meso nije dovoljno ozbiljan razlog za posjetu zubaru.
Također, uvriježeno je mišljenje kako bolno zubno meso možemo sanirati i sami, kod kuće. No, manje je poznata činjenica da bolno zubno meso, ako se upalni proces ne tretira, može imati i znatno ozbiljnije posljedice poput trajnog gubitka zubi.
Ne izbjegavajte stručnu pomoć. Ne dopustite da Vam bolno zubno meso dodatno zakomplicira život.
Potporne strukture zuba nazivamo stručnim pojmom „parodont“, a njegovim bolestima bavi se parodontologija. Parodont čine zubno meso (gingiva), kosti i vlakna koja zub vežu za kost. Bolesti potpornih struktura zuba uzrokovane su nakupljanjem naslaga na zubima (plak), te djelovanjem bakterija i otrova koji one pritom proizvode.
Upaljeno zubno meso je ozbiljna stvar, a Vi ne želite izgubiti savršeno zdravi zub samo zato jer ste čuli kako se to rješava kod kuće.
Dođite prije nego postane zaista ozbiljno.
Gingivitis je početni stadij upale zubnog mesa i posve je izlječiv. Rani znaci nastupanja bolesti su crveno, otečeno i bolno zubno meso, te krvarenje prilikom četkanja zuba.
Uslijed Gingivitisa još ne dolazi do gubitka mekih i koštanih tkiva, ali ukoliko se bolest ne liječi, upala će se proširiti i uskoro će doći do kronične infekcije koju nazivamo Parodontitis.
Gingivitis se uspješno tretira uklanjanjem zubnog plaka, te razbijanjem i temeljitim uklanjanjem tvrdih naslaga (zubni kamenac).
Kronična upala zubnog mesa konačno zahvaća kost koja podupire zub i razara vezivno tkivo zuba zbog čega dovodi pomičnosti, a onda i do potpunog gubitka zuba. Upravo je parodontitis najčešći razlog gubitka zubi kod odraslih osoba.
Započinje blagim simptomima poput crvenog, otečenog i bolnog zubnog mesa, ali vrlo brzo javljaju se ozbiljniji simptomi poput formiranja parodontnih džepova, povlačenja zubnog mesa, te klimavosti zubi, ali i onih društveno neugodnih simptoma poput lošeg zadaha.
U slučaju parodontitisa, nakon što smo sanirali upaljenu gingivu, potrebno je poduzeti zahvat uklanjanja mekih i tvrdih naslaga u dubini parodontnih džepova, i to na površini zubnog korijena ispod razine zubnog mesa. Na taj način se sprječava daljnje napredovanje upale koja dovodi do razaranja parodonta.
U krajnjim slučajevima, ukoliko su defekti kosti veći, parodontitis treba tretirati i kirurškim metodama. Kirurškim zahvatom se uklanjanju defekti u kosti te upaljeno tkivo. Kako bi se omogućilo brže zacijeljivanje razorenog tkiva, te učvršćivanje zubi, koriste se nadomjesci kosti, membrane i faktori rasta.
Periimplantitis je upala gingive i kosti oko implantata. U ranoj fazi, upala zahvaća samo gingivu i manifestira se blagim simptomima poput crvenila ili krvarenja gingive oko implantata. Jednom kada upala zahvati i kost simptomi postaju znatno ozbiljniji: oticanje, bol, gnojenje oko implantata i gubitak kosti.
Periimplantitis smatra se ozbiljim stomatološkim problemom čije liječenje je teško, s neizvjesnim rezultatima. Najveći problem predstavlja uklanjanje plaka i bakterija s neravne površine implantata.
Pritom, upalne promjene oko implantata napreduju brže nego kod prirodnih zubi. Nekoliko je razloga za to. Prije svega, u sluznici oko implantata manje je krvnih žilica zbog čega je to područje osjetljivije i manje otporno na upalne procese. Nadalje, dok su zdravi zubi za kost vezani parodontnim ligamentom koji „sidri“ zube u čeljusti, amortizira žvačne sile i štiti od upale, kod implantata parodontni ligament nedostaje.
Kod periimplantitisa valja naglasiti kako je ispravno preventivno ponašanje od ključne važnosti. Pacijentima s ugrađenim implantatima preporučamo redovito održavanje oralne higijene, te redovite kontrolne preglede kako bi se meke i tvrde zubne naslage uklonile pravovremeno, prije nego bakterije dovedu do upale.
Uživajte u bezbolnom tretmanu uz vrhunsku njegu
Naša poliklinika vam nudi najnovije stomatološke tretmane prilagođene vašim potrebama. Svaki zahvat traje između 15 minuta i 2 sata, uz upotrebu lokalne anestezije za vašu udobnost. Već nakon kraćeg vremena možete se vratiti svojim svakodnevnim društvenim aktivnostima, bez ikakvih smetnji.
Trajanje zahvata varira ovisno o složenosti, obično traje do 90 minuta. Naši stručnjaci osiguravaju da svaki postupak bude što učinkovitiji i ugodniji za Vas.
Svi naši zahvati obavljaju se uz lokalnu anesteziju kako bismo osigurali da ne osjećate bol. Naš tim će se pobrinuti da se osjećate opušteno i sigurno tijekom cijelog tretmana.
Već nakon samo 1 dana možete se vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.
Održavanje oralne higijene, korištenje analgetika po potrebi, pridržavanje preporučene terapije antibioticima.
upiti@ars-salutaris.hr
+385 1 4095 250
+385 99 488 7470
Otona Župančića 16, 10000 Zagreb
Poliklinika za stomatologiju i estetiku lica Ars Salutaris d.o.o. Zagreb
Projekt povećanja konkurentnosti stomatološke poliklinike implementacijom softverskog rješenja za praćenje pacijenata. Na temelju svoje misije i vizije Poliklinika Ars Salutaris se opredjeljuje za stalni razvoj kulture kvalitete rada. Poliklinika djeluje u skladu s ISO 9001 standardima kontrole kvalitete, osiguravajući stroge kriterije u pogledu zdravstvene zaštite i upravljanja kvalitetom
© 2024 Stomatološka Poliklinika Ars Salutaris Zagreb
Kako bismo pružili najbolja iskustva, koristimo tehnologije poput kolačića za pohranu i/ili pristup informacijama o uređaju. Pristanak na ove tehnologije omogućit će nam obradu podataka kao što su ponašanje pregledavanja ili jedinstveni ID-ovi na ovoj stranici. Nepristanak ili povlačenje pristanka može negativno utjecati na određene značajke i funkcije.