
Bruksizam je pojava pretjeranog škripanja zubima.
Riječ je o parafunkciji koja se najčešće odvija nesvjesno i češća je noću, iako to nije pravilo. Zahvaća oko 10% populacije.
Kako znati da patimo od bruksizma? Zvuk škripanja je glasan, tako da ako osobe nisu svjesne da npr. škrguću zubima noću, osobe koje spavaju s njima u istoj sobi to najčešće čuju. Također, može se primijetiti bol u čeljusnim mišićima, pogotovo ujutro ukoliko je riječ o noćnom bruksizmu. Najčešće se primjećuje i u ustima, budući da se uz bruksizam pojačano troše zubi.
Što uzrokuje bruksizam? Na to pitanje nemamo siguran odgovor. Najšire prihvaćeno mišljenje je da je u podlozi stres.
Koje su posljedice bruksizma u ustima? Najveći problem predstavlja pojačano trošenje zuba. U manjoj mjeri probleme mogu predstavljati i bolovi u temporomandibularnom zglobu ili ponekad odumiranje zubne pulpe i potreba za endodontskim liječenjem.
Kako liječiti bruksizam? Budući da ne znamo uzrok bruksizma, ne možemo ga na taj način ni liječiti. Stomatolozi to pogotovo ne mogu budući da uzrok bruksizma ne nalazimo u ustima. Međutim, u ustima nalazimo njegove posljedice te je tu naša uloga u bruksizmu. Problemu pristupamo na dva načina, ovisno o tome koliko su se zubi do sada potrošili:
- Ukoliko potrošenost nije velika, radimo udlage koje štite zube. One se nose onda kad je bruksizam i prisutan, dakle najčešće noću, ali može se i tokom dana ukoliko tada primjećujemo škrgutanje. Time se trošenje zuba usporava i
- Kad se zubi jako potroše, potrebno je napraviti protetsku rehabilitaciju. Zubi se obskrbe krunicama, čime se nadoknadi izgubljeno zubno tkivo. Uglavnom je nužno obuhvatiti sve zube kako bi se oni mogli napraviti u ispravnim odnosima, odnosno s podignutim zagrizom, kakav je bio prije nego su se zubi počeli trošiti. Pri završenom radu, napravi se udlaga kako bi se štitile krunice od pucanja ili prejakog trošenja.