
Strah od stomatologa je uobičajena pojava većine ljudi koja su se do sada susrela sa bilo kojim stomatološkim zahvatom. Od običnih kontrola jednom ili dva puta godišnje, do kompletnih rehabilitacija usne šupljine bilo kakvim implatno-protetskim radom. Pacijenti obično nose strah od stomatologa ili samog sjedanja na stomatološku stolicu od malena. Vrlo vjerojatno su iskusili nekakvu bolnost ili neugodno iskustvo kao djeca, noseći taj strah u sebi do odrasle dobi. Vrlo je važna informiranost i motivacija roditelja u ranoj dobi kako naučiti svoju djecu pravilno održavati oralnu higijenu i dolaziti na redovne kontrole. Neka prvi pregledi i iskustva djeteta budu pozitivna.
“60% populacije ima strah od stomatologa”
Unatoč tome što su iskustva različita, te što se većina pacijenata boji (oko 60% populacije), to se ne može prepisati samo stomatologovom neiskustvu ili neznanju nego i raznim oblicima anestezije za koje društvo nije imalo mogućnosti prije 30-40 godina. Modernizacijom tehnologije modernizirala se i medicinska struka, posebno stomatologija kao jedna od medicinskih grana. Od različitih materijala, lijekova, dijagnostike i terapijske aparature, konkretno za strah od stomatologa koristi se sedacija.
Sedacija je postupak gdje se smanjuje svijest pacijenta davanjem određenih lijekova i dijeli se na svjesnu i duboku.
Svjesna sedacija je tehnika davanja jednog ili više lijekova kojim se postiže stanje smanjene aktivnosti središnjeg živčanog sustava, tako da se pacijent osjeća opušten i smiren tijekom stomatološkog zahvata, a da cijelo vrijeme ostaje pri svijesti te održava verbalni kontakt.
Duboka sedacija je tehnika davanja jednog ili više lijekova kojim se postiže stanje smanjene aktivnosti središnjeg živčanog sustava, ali pacijent nije svjestan zahvata odnosno umanjuje mu se strah od stomatologa. Takvi pacijenti sa izgubljenom svijesti ne mogu održavati verbalni kontakt sa okolinom, te im je oslabljena mogućnost samostalnog održavanja dišnog puta. Stoga takav zahvat je obavezno provoditi u nazočnosti anesteziologa.
Sedacija nije rijedak postupak, radi se svakodnevno u modernim stomatološkim klinikama. Pacijente ne treba brinuti iako uvijek treba pristupiti sa dozom opreza zbog lijekova koji se daju. Preporuka je uzeti detaljnu medicinsku anamnezu prije bilo kakvog postupka. Najbolje je strah od stomatologa prebroditi sam
Rezervirajte besplatan pregled OVDJE.
Pratite nas i na društvenim mrežama!